Faculty and Staff

Executive Administration

Brennan Wood
President

Will Pierce
VP of Instruction and Accreditation

Sharon Wilkerson
VP of Finance and Human Resources

James Mullenaux
VP of Student Services

Christy Hugh
Executive Assistant to the President

instruction & Accreditation

Will Pierce
VP of Instruction and Accreditation

Neal Mason
Director of Programs & Instructional Systems Design

VaLyn Sherratt
Data Reporting and Quality Assurance Specialist

Danielle Maynard
Instructional Systems Design Manager

Finance & Human Resources

Sharon Wilkerson
VP of Finance and Human Resources

Kristi Holyoak
Accounting Assistant

Vickie Quinney
Human Resources Specialist

Marketing & Recruiting

Cordelle Morris
Director of Marketing and Recruiting

Brecklee Gale
College and Marketing Representative

Justin Hunt
College Ambassador / Videographer

Student services

James Mullenaux
VP of Student Services

Jayne Crabdree
Registrar

Cyndie Tracy
Academic Advisor

Lori Jefferson
Financial Aid Counselor

Hanna Dawson
Student Success Facilitator/ Testing Center Manager

Tessa Douglas
Director of Dual Enrollment Placement and Placement Services

Haddie Quinney
Student Information Systems Specialist

Kiersten Bettridge
Enrollment Technician

Julie Graham
Enrollment Techician

Dallas Holdaway
Testing Center Proctor

Employer services & Short Term Training  |  Kanab

Scott Leavitt
Director of Employer Services

Kaden McBride
Short-Term Training Specialist

Nicole Mayerhofer
Administrative Assistant

JR Quarnberg
Kane Campus Coordinator

Facilities & Information Technology

Mark Florence
Director of Facilities and Information Technology

Brenda Peherson
Facilities Assistant

Curtis Hulet
Custodial Manager

Clyde Shurtleff
Custodian

Ryan Fisher
Maintenance Manager

Jack Erickson
Information Technology Manager

Joey Dec
Information Technology Specialist

Aaron Knafla
Security IT Specialist

Transportation

Wade Esplin
Director of Programs

Richard Wittwer (MAST)
Faculty – Automotive Technician

Max Sorensen (MAST)
Faculty – Automotive Technician

Automotive Faculty Adjunct:
Clay Esplin

 

Professional Truck Driving Faculty Adjunct:
Dave Terry
David Bulloch
William Payne
Ben Hendricks
Stephen Ellison
John Visarraga

Manufacturing

Carl Johnson
Director of  Programs

Jim Riley
Faculty – Welding

Chloe Johnson
Faculty – Welding

Christopher Durand
Faculty – Welding

Tyson Schurtz
Faculty – Industrial Maintenance and Automation

Welding Faculty Adjunct: David Humphreys, Daniel Powers, Clay Esplin  –  Industrial Maintenance and Automation Faculty Adjunct: Cody Post

Computer Science

Greg Davis
Faculty – Information Technology

Jason Adams
Faculty – Software Development

Richard Mallek
Faculty – Coding Bootcamp

Computer Science Faculty Adjunct:
Alexander Nichols
Stephen Vickers

Business & Digital Media Adjunct:
Emma Larkin
Wendy Sorensen

Culinary Arts

Andrew Nehrenz
Culinary Arts Program Coordinator

Tory Robinson
Faculty – Culinary Arts

Leslie Clark
Adjunct Faculty – Culinary Arts

Health Professions

Gail Goodman
Director of Health Professions

Dusty Hunter
Faculty – Medical Clinical Assistant

Nikki Carter
Faculty – Medical Clinical Assistant

Lori Nickerson
Faculty – Phlebotomy

Rachel Kerksiek
Faculty – EMT/AEMT


Faculty Adjunct:
Spencer Kohler and Mark Grow (Kanab)
EMT/ AEMT Faculty Adjunct: 
Connie Barlow, Rosemary Brinkerhoff, Sarah Englestead, Abigal Fredrick, Matthew Goodman, Miklyn Grange, Brianna Guiling, Michael Madsen, Patrick Magee, Tyler March, Olivia Maruska, Kristi Miller, James Urie

Nursing

Tim Hatch
Director of Nursing 

Kylee McBride
Faculty – Practical Nursing

April Gray
Faculty – Practical Nursing

Marie Smack
Faculty – Nursing Assistant

Faculty Adjunct: Thomas Chaplin, James Baltutis, Megan Barney, Michelle Hranek, Chris Johnson, Betsy Hatfield, Shane Yardley, Todd Eckley, Kristine Edwards, Lee LeBaron, Teresa Bischoff (Kanab), Lisa Goodman